DOBRZE JEST ZNAĆ SWÓJ ROZMIAR OPRAWKI!

Z naszego doświadczenia wynika, że najważniejszy parametr, według którego należy kupować oprawki korekcyjne, to SZEROKOŚĆ SOCZEWKI. Mówimy tutaj o oprawkach korekcyjnych - nie okularach słonecznych. Okulary przeciwsłoneczne kupujemy według własnego uznania. Jest tutaj pełna dowolność rozmiarów.

Na zauszniku każdych opraw okularowych są umieszczone liczby i mały kwadrat. Szerokość soczewki jest to liczba znajdująca się przed kwadratem. Dlaczego właśnie ten parametr jest najważniejszy? Bo pozostałe rosną/maleją proporcjonalnie wraz z nim.

Odpowiedni dobór oprawek jest kwestią niezwykle ważną. Dobrze dobrane okulary nie tylko zapewnią lepsze widzenie, ale także pozwolą podkreślić atuty urody i sprawią, że twarz nabierze nowego wyrazu. Przy pomocy oprawek możemy ładnie wymodelować twarz - odpowiednio ją poszerzyć lub wysmuklić. Na pewno bardzo ważny jest dobór oprawek okularów do kształtu twarzy. Do okrągłych i szerokich twarzy najbardziej pasują okulary prostokątne lub kwadratowe z cienkimi oprawkami. Do twarzy kwadratowej najlepiej dobrać oprawki owalne lub lekko skośne, tzw. kocie. Twarz podłużna (owalna) efektownie wygląda w oprawkach prostokątnych, mocno poprzecznych, które optycznie skracają twarz. Do twarzy trójkątnej pasują oprawki okrągłe lub podłużno-owalne.

Przy doborze oprawek należy kierować się również niektórymi parametrami technicznymi. Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo ważnym - jeśli nie najważniejszym parametrem jest SZEROKOŚĆ SOCZEWKI. Oczywiście mówimy tutaj o oprawkach korekcyjnych, a nie okularach słonecznych. Okulary przeciwsłoneczne kupujemy według własnego uznania. Jest tutaj pełna dowolność rozmiarów. Przy oprawkach do szkieł korekcyjnych szerokość soczewki jest kwestią szalenie ważną.

CO TO TAKIEGO?

Na zauszniku każdych opraw okularowych są umieszczone liczby i mały kwadrat. Szerokość soczewki jest to liczba znajdująca się przed kwadratem. Mierzona jest horyzontalnie od najszerszych brzegów i może wynosić średnio między 35mm, a 62mm. Dlaczego właśnie ten parametr jest najważniejszy? Bo pozostałe rosną/maleją proporcjonalnie wraz z nim. Ważnym parametrem przy doborze oprawek jest także SZEROKOŚĆ MOSTKA, czyli odległość między soczewkami. Ich rozmiar może wynosić od 12mm do 26mm. Jeśli chodzi o ten rozmiar szukaj oprawek, których maksymalna różnica wynosi 1mm, a więc mieści się w przedziale 15-17mm.

TA PRZYKŁADOWA OPRAWKA MA SZEROKOŚĆ SOCZEWKI 57.

Będzie odpowiednia dla osób o regularnych i nieco szerszych twarzach. Pewnie właśnie przed chwilą sprawdziliście szerokość soczewki w swoich oprawkach i go już znacie. Świetnie! Teraz śmiało możecie wybrać oprawki o tym rozmiarze lub o jeden numer większe lub mniejsze. W większości przypadków te okulary będą na Ciebie pasowały!

CO ZROBIĆ JEŚLI LEKARZ NIE ZAPISAŁ TWOJEGO ROZSTAWU (PD) NA RECEPCIE?

Ten pomiar bardzo łatwo zmierzysz w następujący sposób samodzielnie przed lustrem zwykłą linijką: